reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Stavba domu je projektem na měsíce i roky

Stavba domu je projektem na měsíce i roky

10.7.2017: Pro většinu lidí je stavba domu záležitostí na celý život, stěhování není mezi Čechy příliš oblíbené. Všechny kroky, které vedou ke spokojenému stěhování, je proto třeba dobře naplánovat.

Prvním, velmi důležitým krokem, je výběr pozemku. Ten by měl být vhodně orientovaný a ve vhodném terénu, příliš svažitý pozemek může totiž díky nutnosti velkého množství terénních úprav stavbu prodražit. Lidé by se měli zamyslet také nad velikostí města/obce, sousedy a dostupností pro ně potřebných služeb. Klíčové je také napojení pozemku na inženýrské sítě, jejichž přivedení se může vyšplhat do astronomických čísel. U hranice je proto vhodné mít přivedenou elektřinu, vodu, kanalizaci i plyn. Kanalizace se dá nahradit domácí ČOV nebo jímkou a voda vlastní studnou. Obě tyto varianty jsou využívané a schůdné, opět ale prodražují jak stavbu, tak následný provoz.

Pokud mají lidé vybraný pozemek, mohou se zaměřit na přípravu projektu. Jednou z variant je výběr katalogového projektu a jeho přizpůsobení koupenému pozemku. Druhou, dražší a pravděpodobně zdlouhavější cestou, je individuální návrh domu zvoleným architektem. Jak ostatně potvrdil i Jan Korejtko, konzultant a projektant rodinných domů společnosti G SERVIS CZ: „Stavební část typové projektové dokumentace je většinou k dodání do deseti dnů. U částí, které jsou pro klienta tvořeny na míru, je to o něco déle. Pokud tvoříme s lidmi individuální projektovou dokumentaci na míru, doba tvorby se prodlužuje třeba na dva až tři měsíce.“

Každá oblast má svá specifika, o kterých je nutné přemýšlet již při výběru pozemku. Projektant musí respektovat odstupy od okolních budov, povolenou zastavěnost pozemku nebo vzdálenosti od procházejících vedení. Po vypracování projektu čeká stavitele kolečko po úřadech, které by mělo vést k získání stavebního povolení. Spoustu věcí mohou pomoci zařídit také vybraní dodavatelé. „Výstavba domu je pro laika náročný a komplikovaný proces. Chceme stavbu udělat pro naše klienty pohodovou a bezpečnou. Ekonomické stavby proto svým klientům nabízejí bezplatný představební servis, zahrnující pomoc s nákupem pozemku, individuální projektovou dokumentaci a vyřízení povolení stavby. Součástí je i příprava financování. Postavením domu spolupráce nekončí. Na domy je standardně poskytována desetiletá záruka, garanční prohlídky domu a servis na financování,“ komentuje Martin Protiva, manažer projektu Ekonomické stavby.

Jedním z klíčových kroků je výběr stavební firmy. Stavebníka je vhodné vybírat na základě referencí a velmi dobře si ošetřit smlouvu, ať už kvůli konkrétní stavbě či následným pozáručním servisům a reklamacím. Jakmile je dům schopný provozu, je v něm funkční vodovod, kanalizace, vytápění, je vybaven schodišti, zábradlím a má dokončenou fasádu, mohou majitelé požádat o kolaudaci.

Stavba domu je procesem složitým a zdlouhavým. Ten, kdo si neví rady nebo chce získat veškeré informace na jednom místě, by měl navštívit mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH, který se koná ve dnech 19. až 23. září 2017 v PVA EXPO PRAHA v Letňanech.

Zdroj: Veletrh FOR ARCH

Autor: Komerční prezentace


reklama