RealityMIX.cz

Výstava Olověný Fuchs f Kleci představuje práce talentů české architektury

Výstava Olověný Fuchs f Kleci představuje práce talentů české architektury

25.3.2019: Historicky poprvé se v pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP) uskuteční společná expozice tří největších českých škol architektury. Výstava nazvaná Olověný Fuchs f Kleci propojuje architektonické studentské soutěže Ještěd f Kleci (Fakulta umění a architektury TU v Liberci), Cena Bohuslava Fuchse (Fakulta architektury VUT v Brně) a Olověný Dušan (Fakulta architektury ČVUT v Praze).

Výstava veřejnosti představí všechny tři soutěže vedle sebe a ukáže nejzajímavější projekty, které na školách vznikají. Jedním z nich je například kulturní centrum s kinem, galerií i ubytováním, vybudované z opuštěného průmyslového areálu dnes sloužícího na periferii Litomyšle jako sklad. Studenti brněnské Fakulty architektury v něm navíc díky použití charakteristického materiálu nechali vizuálně pronikat život kulturního centra z nitra hal do exteriéru.

V Liberci zase vznikl projekt unikátních duševních lázní, které reagují na stále závažnější problém civilizačních nemocí a potřeby specializovaných pracovišť pro jejich léčbu. Návrh tvoří s krajinou propojené kvalitní prostředí umožňující různé aktivity.

Studenti architektury v Praze se věnovali například návrhu městského nájemního domu, který by mohl vzniknout v proluce v Karlíně nebo projektu komunitního centra pod Nuselským mostem. Ten vyniká především plochou střechou s basketbalovým hřištěm a letním kinem.

„Stoupající úroveň prací studentů univerzit naznačuje velmi pozitivní budoucnost české architektury. Jsem rád, že můžeme v CAMPu propojit veřejnost se studenty a nechat je diskutovat o tom, co práce architekta obnáší,“ vysvětluje Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.

Výstava Olověný Fuchs f kleci přinese také doprovodný program. Jeho hlavním bodem je diskuze Jak se učí za rohem?, během které svou zkušenost s výukou architektury představí zahraniční hosté a na ně navážou děkanové, vedoucí ateliérů a studenti z Prahy, Brna a Liberce. Do doprovodného programu jsou zapojeny další vzdělávací instituce z oblasti architektury u nás. Proběhnou prezentace reflektující výuku v různých fázích studia – ze střední na architekturu, po bakaláři na magistra, po studiu do praxe – a workshopy orientované na studenty středních škol. „Chceme ukázat projekty, které dnes na školách vznikají, bavit se o tom, jak výuka budoucích architektů probíhá a co by se dalo dělat lépe. Samotné spojení tří soutěží zároveň vnímáme jako příležitost rozšířit povědomí o oboru mezi širokou veřejnost a potenciální studenty,” říká spoluorganizátorka výstavy Eliška Martínková z Fakulty architektury ČVUT.

Studenti z Brna, Liberce a Prahy v CAMPu společně vystaví nominované i oceněné projekty v termínu od 22. března do 18. dubna 2019.
Vstup na výstavu je zdarma.

Autor: Jana Hrabětová

Foto: Vizualizace projektu kulturního centra na periferii Litomyšle. Autory jsou Lenka Lackovičová, Tatiana Uhríková a Dominika Štefková

Podobné články